Dzień ojca UK - kiedy i jak świętują Brytyjczycy?
Zastanawiasz się, kiedy wypada dzień ojca w Wielkiej Brytanii? A może planujesz wysłać prezent swojemu tacie mieszkającemu na Wyspach? Spokojnie, wszystkiego się dowiesz! Zapraszamy do przewodnika po brytyjskim Father’s Day, który pomoże Ci zaplanować świętowanie z wyprzedzeniem.
Kiedy wypada dzień ojca w UK?
W przeciwieństwie do Polski, gdzie święto ma stałą datę, dzień ojca w UK jest świętem ruchomym. Wielka Brytania świętuje go w trzecią niedzielę czerwca, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. W 2025 roku będzie to 15 czerwca – warto zaznaczyć to w kalendarzu, szczególnie jeśli planujemy wysłać paczkę do Anglii z prezentem!
Historia święta – skąd się wzięło?
Historia święta to właściwie opowieść o miłości córki do ojca – brzmi jak scenariusz filmu, prawda? Wszystko zaczęło się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie pewna córka weterana wojny secesyjnej, Sonora Smart, postanowiła uhonorować swojego tatę. William Jackson Smart samotnie wychował szóstkę dzieci po śmierci żony – można powiedzieć, że był takim XIX-wiecznym „super-tatą”!
W Wielkiej Brytanii dzień ojca zaczęto obchodzić znacznie później, dopiero po II wojnie światowej. Można powiedzieć, że święto przypłynęło przez Atlantyk razem z jazzem i coca-colą! Co ciekawe, choć Mothering Sunday ma w UK wielowiekową tradycję, to święto ojców jest stosunkowo młode – ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale!
Jak Brytyjczycy świętują dzień ojca?
W dniu ojca Brytyjczycy stawiają przede wszystkim na obecność i wspólnie spędzony czas. Zamiast kolejnej pary skarpetek (choć i te są popularne!), dzieci często zabierają swoich ojców na:
Wspólne wędkowanie (bo który tata nie lubi się pochwalić największą złowioną rybą?)
Sportowe rozgrywki (gdzie można pokazać, że starszy pan wciąż ma formę!)
Rodzinny obiad w restauracji (bo przecież droga do serca ojca też wiedzie przez żołądek)
Co można podarować tacie w UK?
Prezenty na dzień ojca w Wielkiej Brytanii często są bardzo praktyczne, choć czasem zabawne. Najpopularniejsze to:
Koszulki z napisem „najlepszy tata” (bo każdy tata jest najlepszy, prawda?)
Kubki ze spersonalizowanymi nadrukami (wszyscy ojcowie cieszą się nawet drobnymi upominkami)
Gadżety do samochodu (bo który ojciec nie kocha swojego „czterokołowego dziecka”?)
Dobry alkohol (na zdrowotną herbatkę, rzecz jasna!)
Ciekawa tradycja z różami
W UK istnieje piękny zwyczaj wpinania róż w ubranie w dniu ojca – czerwonej, jeśli ojciec żyje, i białej, jeśli już go z nami nie ma. To taki brytyjski sposób na pokazanie, że pamiętamy i szanujemy naszych ojców, niezależnie od tego, czy są z nami fizycznie, czy tylko w naszych sercach.
Jak wysłać prezent na dzień ojca do UK?
Jeśli Twój tata mieszka w Wielkiej Brytanii, a Ty chcesz mu sprawić niespodziankę, warto pomyśleć o przesyłce z odpowiednim wyprzedzeniem. Wysyłając prezent, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:
Zaplanuj wysyłkę z wyprzedzeniem
Sprawdź, co można, a czego nie można wysyłać
Zapakuj prezent bezpiecznie
Wybierz sprawdzonego przewoźnika – M3 Transport
Zastanawiasz się jak wysłać paczkę do Anglii? Nasi pracownicy chętnie pomogą Ci w organizacji przesyłki, żeby Twój prezent dotarł na czas i sprawił radość tacie!
Dzień ojca to święto, które w całym świecie przypomina nam o ważnej roli ojców w naszym życiu. Czy to w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii, warto pokazać naszym tatom, jak bardzo ich doceniamy – nie tylko od święta, ale przez cały rok!
Różne daty, to samo święto – Dzień Ojca w innych krajach Europy
Kiedy jest Dzień Ojca w Europie? To zależy, w którym kraju się znajdujemy! To trochę jak z porami obiadowymi – Hiszpanie jedzą o 22:00, a Polacy już dawno śpią po kolacji. Podobnie jest ze świętowaniem dnia ojca w różnych krajach europejskich.
W całym świecie znajdziemy różne terminy tego święta. Na przykład:
We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii ojcowie świętują 19 marca, w dzień św. Józefa (sprytne, prawda? W końcu był ojcem Jezusa!)
W Polsce mamy stałą datę – 23 czerwca (łatwo zapamiętać – dzień po końcu roku szkolnego, gdy tata może już odetchnąć od odrabiania lekcji!)
W Niemczech świętują w Dzień Wniebowstąpienia, 40 dni po Wielkanocy (czyli zawsze w czwartek – sprytny sposób na długi weekend!)
Ciekawostki o Międzynarodowym Dniu Ojca
A teraz garść fascynujących faktów, które sprawią, że zabłyśniesz podczas rodzinnego obiadu!
Czy wiesz, że pomysł na dzień ojca narodził się… przez zazdrość o Dzień Matki? To trochę jak z młodszym rodzeństwem, które też chce mieć prezent w urodziny starszego brata! W tym przypadku uznanie należy się obojgu rodzicom.
W Stanach Zjednoczonych dzień ojca stał się świętem państwowym dopiero w 1972 roku, kiedy prezydent Nixon oficjalnie je zatwierdził. Tak, tak – prawie 60 lat po pierwszych obchodach!
W niektórych krajach obecność taty świętuje się w naprawdę nietypowy sposób:
W Tajlandii wypada w dzień urodzin króla (bo przecież król to ojciec narodu!)
W Rosji dzień ojca obchodzony jest od 2021 roku w trzecią niedzielę października (lepiej późno niż wcale!)
W Australii i Nowej Zelandii świętują w pierwszą niedzielę września (może dlatego, że wszystko jest tam do góry nogami?)
Warto wiedzieć, że w wielu krajach w dniu ojca pamięta się nie tylko o biologicznych ojcach, ale też o wszystkich osobach pełniących rolę taty – dziadkach, ojczymach, wujkach czy opiekunach. Bo przecież nie trzeba być biologicznym ojcem, żeby być najlepszym tatą!
Międzynarodowy Dzień Ojca to okazja do edukacji społecznej. W wielu krajach organizacje wykorzystują ten czas, by mówić o prawach ojców, promować aktywne ojcostwo i przypominać o znaczeniu obecności taty w życiu dzieci. Bo wbrew stereotypom, współcześni ojcowie coraz częściej są zaangażowani w wychowanie na równi z mamami!
A na koniec ciekawostka związana z prezentami dla rodziców- według badań, najbardziej nietrafione podarunki to krawaty! Więc może w tym roku zamiast kolejnego krawata, który wyląduje w szafie, lepiej spędzić z tatą czas na wspólnym wędkowaniu albo oglądaniu meczu? W końcu najlepsze prezenty to te, których nie da się zapakować!