Brytyjskie święta i tradycje
Przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się nad miejscowymi zwyczajami? Nie jesteś sam!
Wielu Polaków początkowo ze zdziwieniem obserwuje grudniowe szaleństwo papierowych koron czy listopadowe ogniska z kukłą Guy’a Fawkesa.
Te pozornie ekscentryczne brytyjskie tradycje mają jednak fascynującą historię i są głęboko zakorzenione w brytyjskiej kulturze. Poznajmy najważniejsze z nich!

Noc Ognisk – historyczna pamiątka z fajerwerkami
Piąty listopada to w Wielkiej Brytanii wyjątkowy wieczór. Setki ognisk rozświetlają miasta i miasteczka podczas słynnego Bonfire Night. Ta niezwykła tradycja narodziła się z nieudanego Spisku Prochowego z 1605 roku, kiedy Guy Fawkes i jego wspólnicy próbowali wysadzić gmach parlamentu.
Dziś Brytyjczycy organizują spektakularne pokazy sztucznych ogni, palą symboliczne kukły i gromadzą się przy ogniskach, delektując się pieczonymi ziemniakami i gorącą herbatą. To doskonała okazja do integracji z lokalną społecznością!
Christmas Crackers – świąteczna eksplozja radości
Podczas gdy polskie stoły wigilijne uginają się pod ciężarem dwunastu potraw, brytyjskie Święta mają swoje charakterystyczne akcenty. Jednym z nich są Christmas Crackers – kolorowe rurki wypełnione niespodziankami. Moment ich rozrywania to prawdziwy rytuał – dwie osoby ciągną za końce, aż rozlegnie się charakterystyczny trzask. W środku znajdziemy papierową koronę (którą wypada założyć!), drobny upominek i żart, który zazwyczaj wywołuje więcej jęków niż śmiechu. To właśnie te korony nadają brytyjskim świętom ten szczególny, lekko absurdalny charakter.
Boxing Day – zakupowe szaleństwo i sportowe emocje
Drugi dzień świąt w brytyjskim wydaniu to prawdziwe święto dla łowców okazji. Boxing Day przekształcił się w jeden z najważniejszych dni wyprzedażowych w roku. Sklepy pękają w szwach, a kolejki przypominają te z czasów PRL-u. Ale to nie tylko zakupy – to również dzień tradycyjnych meczów piłkarskich i rodzinnych spotkań. Możesz więc wybrać między polowaniem na przeceny a spokojnym popołudniem przed telewizorem z kubkiem grzanego cydru.


Wielkanocne polowanie na czekoladę
Wielkanoc w brytyjskim wydaniu znacząco różni się od naszej tradycji święconki i pisanek. Easter Egg Hunt to prawdziwa przygoda nie tylko dla najmłodszych. Ogrody zamieniają się w tereny łowieckie, gdzie ukryte są czekoladowe jajka i inne słodkości. Zabawa potrafi wciągnąć nawet dorosłych, którzy pod pretekstem pomocy dzieciom przemierzają ogród w poszukiwaniu czekoladowych skarbów. To świetna okazja do integracji z sąsiadami i poznania lokalnej społeczności!
Halloween po brytyjsku
Choć Halloween kojarzy się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Brytyjczycy również pokochali to święto. Domy przybierają upiorny wystrój, a ulice wypełniają się przebierańcami w każdym wieku.
Trick or treat (cukierek albo psikus) to nie tylko dziecięca zabawa – dorośli również chętnie organizują tematyczne przyjęcia i konkursy na najlepsze przebranie. Warto mieć w domu zapas słodyczy, bo brytyjskie dzieciaki traktują groźbę psikusa całkiem poważnie!
May Day – tanecznym krokiem w lato
Pierwszy maja w Wielkiej Brytanii to nie tylko Święto Pracy, ale przede wszystkim radosne powitanie wiosny. May Day to festiwal pełen barwnych tradycji – od tańców wokół majowego słupa (Maypole dancing) po lokalne zwyczaje, takie jak skoki przez ognisko czy występy Morris Dancers w tradycyjnych strojach. W niektórych miejscowościach wybiera się nawet Królową Maja, która przewodzi uroczystościom.
Pancake Day – naleśnikowa uczta
Ostatni wtorek przed Wielkim Postem to w Wielkiej Brytanii dzień, w którym everyone goes nuts for pancakes! Shrove Tuesday, znany powszechnie jako Pancake Day, to istne szaleństwo – w domach i na ulicach unosi się zapach smażonych naleśników.
Brytyjczycy organizują nawet wyścigi z patelniami (pancake races), podczas których biegną, podrzucając naleśniki. Tradycyjne dodatki to cukier i sok z cytryny, ale kreatywność w dobieraniu dodatków nie zna granic!


Żyj po brytyjsku, pamiętaj o polskim!
Życie w UK to doskonała okazja do poznania nowej kultury bez rezygnowania z własnych tradycji.
Brytyjskie święta, choć czasem wydają się ekscentryczne, są pełne uroku i radości. Z czasem może się okazać, że papierowa korona z Christmas Crackera stanie się równie naturalnym elementem świąt jak polska choinka, a polowanie na czekoladowe jajka będzie się świetnie komponować z tradycją święconki.
W końcu najpiękniejsze w życiu na emigracji jest właśnie to łączenie dwóch światów i tworzenie własnej, wyjątkowej tradycji!