Pakowanie paczek – ABC bezpieczeństwa
W M3transport.pl zależy nam na zadowoleniu klienta z wykonanej usługi. W naszej branży oznacza to dostarczanie paczek na czas i w nienaruszonym stanie. Na pewno spotkaliście się Państwo z sytuacją, kiedy dostarczana przez kuriera paczka była cała zgnieciona, porwana, zalana jakimś płynem lub przedmioty w paczce niczym nie przypominały pierwotnego kształtu.
Wszystkie te sytuacje nie należą do przyjemnych. Zgłaszamy reklamację, zaczyna się proces wyjaśniania zaistniałej sprawy, potrzebne są zdjęcia uszkodzenia towaru oraz samego zabezpieczenia. W wielu firmach na rozpatrzenie trzeba czekać nawet 30 dni. Rzecz, która była nam potrzebna natychmiast jest uszkodzona a my jeszcze musimy czekać tak długi czas na werdykt.
Czy szkoda wynika z zaniedbania kuriera? Pewnie rzucał moją paczką- myślimy.
A może ja powinienem lepiej zapakować przesyłkę? Towar był kruchy a ryzyko uszkodzenia duże.
Przez to, że wypełniłem paczkę tylko do połowy mogła zostać zgnieciona podczas układania, czy firma kurierska uzna to za błąd? Robiłem to pierwszy raz, czy mogę zasłonić się niewiedzą?
W głowie pojawia się wiele pytań i prawdopodobnych scenariuszy. Zgodnie z naszym doświadczeniem możemy powiedzieć, że efekt końcowy zależy nie tylko od naszej pracy ale także w dużej mierze od sposobu pakowania przesyłek przez Was drodzy klienci. Jeśli każde z nas sumiennie wykona swój obowiązek nie ma mowy o niespodziankach i niezadowoleniu.
Przeczytaj do końca i dowiedz się jak zapakować paczkę aby wszystko poszło zgodnie z planem.
Pakowanie przesyłek – Droga paczki
Podczas wysyłania paczek na trasie Polska- Anglia należy pamiętać, że nie są to zwyczajne wysyłki krajowe. Paczki odbiera od Was kurier DPD, następnie dostarcza je do nas na magazyn. W czwartki paczki pakowane są na ciężarówkę gdzie ruszają w drogę do Wielkiej Brytanii. W Anglii nasz kierowca przepakowuje je na busa i zaczyna dostarczać. Sumarycznie paczki pokonują drogę 2200-2700km. Jest to znacznie więcej niż zwykłe przesyłki krajowe. Przesyłki są podczas tej drogi kilka razy przepakowywane, przechodzą przez co najmniej 3-4 różne osoby. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie przesyłki kurierskiej jest tak ważne.
Pakowanie przesyłki kurierskiej – Wybór opakowania
Podstawą pakowania przesyłek kurierskich od której zawsze rozpoczynamy jest wyboru kartonu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wytrzymałość opakowania była dostosowana do ciężaru planowanej zawartości. Jest to najważniejszy punkt, często lekceważony. Zdarza się, że karton nie wytrzymuje nawet podniesienia paczki przez kuriera, pęka od spodu, rzeczy wysypują się na ziemię i mamy wtedy bardzo duży problem.
Kartonowe pudełko powinno być w kształcie prostopadłościanu o równych krawędziach, prosimy unikać kartonów o nietypowych kształtach.
Pamiętajcie solidny karton to 60% sukcesu.
Przy dużym ciężarze warto dodatkowo owinąć kilkukrotnie cały karton folią stretch, która dodatkowo wzmocni cała konstrukcję.
Pamiętaj folia stretch jest traktowana przez niektóry firmy kurierskie jako dodatkowo płatna. Sprawdź to przed wysyłką aby uniknąć rozczarowań.
Czego użyć do pakowania paczek? – Wypełnienie
Druga bardzo ważna kwestią jest wypełnienie pustych przestrzeni wewnątrz przesyłki kurierskiej. W przypadku kiedy paczka zawiera wolne przestrzenie często dochodzi do zgniecenia kartonu, aż do momentu oporu. Wszystkie paczki układane są na sobie, jeżeli paczki nie jest w pełni wypełniona, inne przesyłki spowodują jej zgniecenie.
Wypełniacze
Aby skutecznie zapakować paczkę możemy użyć wypełniaczy takich, jak folia bąbelkowa, złożone kartony, styropian, różnego rodzaju wypełniacze papierowe, poduszki powietrzne. Można to zrobić również w każdy inny sposób, jeśli to tylko skutecznie pozwoli zapełnić puste przestrzenie. Potrzebne artykuły w różnych rozmiarach możecie Państwo zakupić na neopak.pl.
Wybierz taki wypełniacz, który zapobiegnie przemieszczaniu się zawartości wewnątrz Twojej paczki. Zdarzają się sytuację gdzie podczas jazdy rzeczy w pustym kartonie ulegają uszkodzeniu uderzając same o siebie.
Minimalizuj ryzyko uszkodzenia – Zabezpieczenie zawartości w środku
Jeśli wysyłamy rzeczy o dużej wartości lub szczególnie kruche, których ryzyko uszkodzenia jest bardzo wysokie musimy dodatkowo zabezpieczyć przedmiot w paczce. Najlepiej zrobić to folią bąbelkową. Należy owinąć kilkukrotnie przedmiot, aby stworzyła się dookoła gruba warstwa ochronna. W połączeniu z odpowiednim kartonem oraz dobrym wypełnieniem możemy być spokojnie o naszą przesyłkę.
Jeżeli mamy tylko do nich dostęp możemy wykorzystać etykiety ostrzegawcze. Trzeba ja przykleić w widocznym miejscu na zewnątrz paczki.
Spakowana przesyłka – Zaklejenie paczki
Kiedy już wybraliśmy wytrzymały karton, zabezpieczyliśmy delikatne przedmioty oraz skorzystaliśmy z odpowiedniego wypełnienia przychodzi czas aby szczelnie zakleić przesyłkę.
Zachęcamy do korzystania z silnych taśm pakowych w celu uniknięcia rozklejenia się paczki. Prosimy nie korzystać z plastrów ani taśm, których dzieci używają na plastyce. W przypadku jej wykorzystania paczki bardzo często otwierają się już przy pierwszym kontakcie. Istnieje ryzyko wysypania się części zawartości, ponieważ taśma szybko się odkleja.
Polecamy korzystać z taśmy izolacyjnej, która często jest w stanie wytrzymać nawet dużo więcej niż same kartony.
Etykieta adresowa
Na sam koniec warto zadbać o to aby etykieta adresowa zawierająca dane nadawcy oraz odbiorcy była przyklejona na przesyłce w widocznym miejscu.
Prosimy nie zapominać o deklaracjach cn22 lub cn23, które są niezbędne do swobodnego przewozu paczek przez granicę.
Etykieta do pobrania tutaj.
Jak pakować paczki? – Podsumowanie
Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedzieliście się Państwo jak zapakować paczkę aby uniknąć uszkodzenia jej zawartości. Warto poświecić na to kilka chwil więcej i cieszyć się spokojną głową.
Pamiętajcie solidne pakowanie paczki to:
- wytrzymały karton
- pełne wypełnienie
- folia bąbelkowa
- mocna taśma
- adres i numer telefonu odbiorcy 🙂