Deklaracja celna cn 23

Złóż zamówienie przez formularz – otrzymasz wypełnioną deklarację na e-mail!

Jak wypełnić deklarację cn 23?

Wypełniając deklarację cn 23 należy podać pełny adres nadawcy, można dodatkowo podać numer telefonu lub adres elektroniczny oraz pełny adres odbiorcy z numerem telefonu lub adresem elektronicznym, jeśli jest on znany nadawcy.

  1. Wypełniamy swoje dane: imię, nazwisko, adres.
  2. Wypełniamy dane odbiorcy paczki: imię, nazwisko, adres.
  3. Określenie zawartości:
    • Wpisujemy rzeczy kategoriami (Odzież, art. spożywcze, art. chemiczne, elektronika)
    • Nie trzeba wypisywać każdej jednej rzeczy(np. dzielić odzież na skarpetki, majtki, koszulki, spodnie)
    • Podajemy przybliżoną ilość, przybliżoną wagę i przybliżoną wartość. Nie muszą być dokładne. Pamiętaj Ty oceniasz ile warte są Twoje używane rzeczy. Wartość paczki nie powinna przekroczyć 150 euro.
  4. Zaznaczamy rodzaj przesyłki jako: podarunek.
  5. Wpisujemy datę i podpisujemy się.
deklaracja celna cn 23
4 Easy Resize.com e1687451268633

Deklaracja celna – co to jest?

Każdy o niej słyszał, wielu z nas nawet ją widziało ale czym tak naprawdę jest? Deklaracja CN 23 to podstawowy dokument, używany do identyfikacji towarów wysyłanych na inny obszar celny, np. poza Unię Europejską. Deklaracje wypełniamy aby wskazać jakie przedmioty wysyłamy do innego kraju oraz jaka jest ich wartość. Cn 23 jest wymagana powyżej 270 GPB lub 300 euro.

Dlaczego musimy wypełniać deklaracje celne?

Towary wysyłane z Wielkiej Brytanii

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej( 31.12.2021 r.) spowodowało, że Wielka Brytania przestała być automatycznie członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przynależność do EOG gwarantowała swobodę przepływu osób, towarów( naszych przesyłek), usług, kapitału. Z tego powodu, musimy teraz wypełniać deklaracje cn 22 lub cn 23.

Jakie przesyłki wymagają deklaracji celnych?

Wszystkie paczki i towary powinny mieć deklarację celną. Jedynym wyjątkiem w obrocie pocztowym są listy zawierające dokumenty.

Każda paczka musi mieć deklarację a w niej:

  1. Dane nadawcy i odbiorcy
  2. Podany kraj z którego jest wysyłana paczka
  3. Szczegółowe określenie zawartości (ilość i rodzaj towarów w niej umieszczonych)
  4. Oznaczoną wartość zawartości paczki
M3 Transport - Deklaracja celna
M3 transport - deklaracja celna - wypelnienie

Czy wypełnienie deklaracji celnej jest trudne ?

Wbrew pozorom wypełnienie deklaracji celnej jest bardzo łatwe. Deklaracja celna czy to cn 22 czy cn 23 zawiera do opisania jedynie podstawowe rubryki. Jesteśmy w stanie wykonać to bez trudu, bez dostępu do żadnych dodatkowych dokumentów.

Jedyne co musimy mieć to wiedza co w naszej paczce się znajdują oraz dokąd ją wysyłamy. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecamy nasz poradnik, składający się tylko z 5 kroków. Przy pomocy długopisu rozprawimy się z deklaracją celną w mniej niż 5 minut.

Mile widziane byłoby wypełnienie deklaracji celnej w języku francuskim lub angielskim.

Deklaracja celna cn 22 czy cn 23 – którą wybrać przy nadawaniu przesyłki z Wielkiej Brytanii do Polski ?

Jeśli zastanawiasz się kiedy wybrać deklarację cn 22 a kiedy cn 23? To bardzo proste.  Formularz cn 22 jest deklaracją uproszczoną. Można z niej korzystać jeśli wartość towaru nie przekracza 270 funtów lub 300 euro. Deklaracji cn 23 używamy, jeśli przekroczymy tą kwotę.

W razie jakichkolwiek niezgodności to nadawca ponosi odpowiedzialność za błędne wypełnienie deklaracji.

Gdzie umieścić deklarację celną?

Deklaracje celną CN 23 przyklej do zewnętrznej części przesyłki, najlepiej w koszulce lub samoprzylepnej kopercie.

M3 Transport - deklaracja - ktora wybrac
Kontrola graniczna

Odprawa celna

Przedsiębiorca, który przywozi towary spoza UE lub dokonuje wywozu towarów do krajów poza UE, zobowiązany jest do dokonania odprawy celnej.

Odprawa celna odbywa się w lokalizacji siedziby firmy eksportera, albo w miejscu załadunku towaru do transportu (odprawa celna uproszczona). Aby odprawić towar robimy zgłoszenie celne w systemie ECS, następnie otrzymujemy potwierdzenie (PZC), w którym znajdziemy numer swojej odprawy celnej (OGL).

Po naszym zgłoszeniu w systemie ECS urząd celny wydaje zgodę na wywóz towaru z Polski. Na koniec po wywozie towaru otrzymujemy dokument potwierdzający wywóz (IE599).

Jak wygląda kontrola celna?

W przypadku kontroli celnej na granicy podstawą jest kontrola dokumentów. Jeżeli celnicy mają komplet informacji nie robią problemów.

Częstą praktyką jest prześwietlenie naczepy ( tzw. rentgen), a także sprawdzenie zgodności części towaru.

Nie zdarzyło się jeszcze, żeby celnicy weryfikowali zawartość przesyłek z zadeklarowaną wartością. Bardziej skupiają się na znalezieniu niedozwolonych towarów.

Pozdrawiamy 

M3 Transport

Scroll to Top