Kurier DPD - sprawdzenie zawartości paczki

Czy zdarzyło Ci się kiedyś otrzymać paczkę, która wyglądała na uszkodzoną? Jak myślisz ile przesyłek na 1000 może być uszkodzonych? 20,30,50?

Pewnie Cię zaskoczę ale według badań jest to poniżej 0,4%. Szkody w trakcie transportu? Sporadycznie! Jedynie 3 paczki na 1000!

Może to i niewiele, ale nikt z nas nie chce aby trafiło akurat na niego. Szczególnie jak zamówiłeś prezent, coś delikatnego lub po prostu czas goni!

Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić zawartość paczki w obecności kuriera. To prosty krok, który może uchronić Cię przed rozczarowaniem i problemami w przyszłości.

Dlaczego sprawdzenie paczki jest ważne?

Każdy odbiorca powinien wiedzieć, że ma prawo do sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera. Kurierzy, w tym DPD, dają możliwość dokładnego przejrzenia przesyłki od razu po jej dostarczeniu. Otwarcie przesyłki na miejscu to Twoje zabezpieczenie w przypadku, gdyby zawartość była uszkodzona lub brakowało części zamówienia.

Twoje prawa

Masz prawo otworzyć paczkę przy kurierze i zgłosić ewentualne problemy od razu po jej odbiorze. Pamiętaj, szybka reakcja to klucz do skutecznej reklamacji.

Nie wahaj się skorzystać z tego prawa, kurier pomimo tego, że się bardzo śpieszy poczeka z Tobą 3 minuty, żebyś mógł/a spokojnie się upewnić. W końcu chodzi o Twoje pieniądze!

Chyba nie chcesz znaleźć się w sytuacji w której nie masz ani pieniędzy ani zamówionej rzeczy?! 😉

kurier dpd sprawdzenie zawartosci paczki

Jak prawidłowo sprawdzić paczkę?

Sprawdzanie zawartości przesyłki to kluczowy krok, który warto wykonać tuż po jej odbiorze. Oto jak przeprowadzić oględziny paczki w obecności kuriera, aby upewnić się, że wszystko dotarło w nienaruszonym stanie.

Krok po kroku

  1. Żądanie sprawdzenia zawartości paczki – Przy odbiorze przesyłki poinformuj kuriera, że chcesz dokonać oględzin na miejscu. Masz prawo do otwarcia przesyłki i sprawdzenia jej stanu bezpośrednio po dostarczeniu.

  2. Rozpakowanie przesyłki – Ostrożnie otwórz paczkę, zwracając uwagę na to, czy opakowanie jest nienaruszone. Przetnij taśmy i zabezpieczenia, ale zachowaj je na wypadek potrzeby dokumentacji.

  3. Sprawdź zawartość – Porównaj to, co znajduje się w paczce, z dokumentem przewozowym lub fakturą. Upewnij się, że wszystkie przedmioty są obecne i zgodne z zamówieniem.

Na co zwrócić uwagę?

  • Opakowanie: Czy jest uszkodzone lub przemoknięte?

  • Taśmy zabezpieczające: Czy są nienaruszone?

  • Zawartość paczki: Czy produkty są w dobrym stanie?

  • Zgodność z dokumentami: Czy wszystko zgadza się z dokumentem przewozowym?

Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, zgłoś to natychmiast kurierowi.

jak prawidlowo sprawdzic paczke

Co zrobić, gdy paczka jest uszkodzona?

Odbierasz paczkę, zauważasz widoczne uszkodzenia zewnętrzne kartonu. Niestety tym razem trafiło na Ciebie. Twoja przesyłka kurierska uległa uszkodzeniu w transporcie.

Co zrobić? Siąść na kanapie, zaparzyć melisę, włączyć smutny film i pogrążyć się w rozpaczy 😉

No dobra to może za chwilę, ale teraz kurier czeka.

Przede wszystkim zachować spokój i zacząć wszystko dokumentować.

  1. Zdjęcia uszkodzonego kartonu zewnętrznego( złamania/zalania/dziury/zgniecenia)

  2. Zdjęcia zawartości po otwarciu paczki – zwróć uwagę na zabezpieczenia w środku paczki (DPD często oprócz zdjęć uszkodzeń zewnętrznych wymaga przedstawienia zabezpieczeń wewnętrznych, które chroniły zawartość)

  3. Zdjęcia uszkodzonych elementów

  4. Spisanie protokołu szkody z kurierem – najważniejsze o czym nie możemy zapomnieć!

    Jeśli w nerwach o tym zapomnisz możesz wypełnić elektroniczny protokół szkody, ale pamiętaj on już nie będzie miał takiej samej mocy dowodowej.

Zgłoszenie szkody

Sprawdzenie zawartości przesyłki za nami, stwierdziliśmy uszkodzenia, sporządziliśmy dokumentację zdjęciową oraz spisaliśmy protokół szkody. Teraz czas na złożenie reklamacji. W przypadku DPD musisz wypełnić formularz reklamacyjny online. Nie polecamy dzwonić do biura obsługi klienta, ponieważ ona odeśle Cię do formularza a stracisz tylko 20 minut swojego życia 🙂

Ważne jest, aby zgłoszenie szkody zostało dokonane jak najszybciej po odbiorze paczki.

Kolejne kroki

Po zgłoszeniu szkody, pozostaje czekać na odpowiedź firmy kurierskiej. Proces ten może trwać od kilku do nawet 30 dni. Po rozpatrzeniu reklamacji otrzymasz informacje o dalszych krokach, często zdarzą się, że zostaniesz wezwany do uzupełnienia braków, na co będziesz miał 14 dni.

Pamiętaj, że sprawdzenie zawartości, odpowiednia dokumentacja oraz szybkie zgłoszenie problemu są kluczowe, aby proces reklamacyjny przebiegał sprawnie i skutecznie.

co zrobic gdy paczka jest uszkodzona

Najczęstsze uszkodzenia paczek i jak ich uniknąć

Otwieranie przesyłki i odkrywanie, że coś jest nie tak, to scenariusz, którego każdy chce uniknąć. Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się odbiorcy, to:

  • otwarte opakowanie – słabej jakości taśma, zaklejenie paczki tylko raz. Paczka otwiera się a część zawartości zostaje zgubiona.

  • zgniecenia – paczka nie wypełniona do końca, pod wpływem ciężaru innych paczek zostaje zgnieciona.

  • zalania – Podczas dostawy/przeładunku, czasami nawet w obu przypadkach paczki są poddane opadom atmosferycznym. Albo czasami wyleje się coś w sąsiedniej paczce a nasza jest akurat obok 😉 Warto używać foli stretch i minimalizować to ryzyko.

  • wstrząsy – paczki pokonują setki, a czasami nawet tysiące kilometrów. Podczas jazdy/przeładunków narażone są na wstrząsy ( proszę pomyśleć o ostrym hamowaniu lub o naszych ulubionych progach zwalniających). Jeśli paczka nie jest wypełniona do końca, przedmioty w środku mogą uszkodzić się same o siebie.

Takie uszkodzenia mogą wpłynąć na stan zawartości przesyłki, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do całkowitej utraty wartości produktów.

Przyczyny uszkodzeń

Uszkodzenia paczek podczas transportu wynikają z wielu czynników. Firmy kurierskie przewożą dziesiątki tysięcy paczek dziennie, co zwiększa ryzyko błędnego ułożenia lub nieodpowiedniego traktowania przesyłek. Często zdarza się, że paczka jest niewłaściwie zapakowana lub opakowanie jest zbyt słabe, by wytrzymać nacisk innych przesyłek. Niewłaściwe oznaczenie, takie jak brak etykiety „ostrożnie”, może również prowadzić do błędnego traktowania.

Jak uniknąć uszkodzeń?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, ważne jest odpowiednie zapakowanie przesyłki:

  • Wybierz wytrzymałe opakowanie, które ochroni zawartość przed zgnieceniem

  • Wypełnij wszystkie puste przestrzenie – ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia, najważniejsze, żeby rzeczy się nie ruszały

  • Zastosuj mocną taśmę klejącą – nie żałuj jej, jeden plaster nie wystarczy ! Chyba nie chcesz, żeby coś wypadło

  • Naklej emblematy „szkło” lub „ostrożnie” jeśli Twoja przesyłka jest szczególnie wrażliwa

Przykładowo, jedna z firm kurierskich zauważyła, że paczki zawierające szkło, które były dodatkowo zabezpieczone warstwą folii bąbelkowej i oznakowane jako „delikatne”, miały o wiele niższy współczynnik uszkodzeń podczas transportu.

Pamiętaj, że sprawdzeniem zawartości paczki w trakcie jej odbioru możesz uniknąć późniejszych problemów i skutecznie zgłosić reklamację, jeśli zajdzie taka potrzeba.

jak uniknac uszkodzen

Jak się z nami skontaktować?

Scroll to Top